تست مدیریت زمان

تست مدیریت زمان

 

در این ویدیو که بخشی از دوره مدیریت زمان برگزار شده است به این موضوع می پردازیم که آیا ما زمانی را که در اختیار داریم به درستی سپری می کنیم؟

یکی از مهمترین و با ارزشترین و بی برگشت ترین منابع هریک از ما زمان است. برای رسیدن به موفقیت مدیریت زمان از مهارتهای مهم است. اما به جای تستهای سخت و طولانی با دو سوال ساده می توان تشخیص داد که وضعیت فعلی ما  در مدیریت زمان چگونه است.

 

 

متن ویدیوی فوق:

 

 

دوست من آیا تو از زمانت درست استفاده میکنی؟ در اینجا وارد مباحث مدیریت زمان، چه فعالیتهایی انجام دهیم یا لیست تهیه کنیم نخواهیم شد. فقط یک سوال ساده از شما میکنم، آیا عمر و زندگیتون ، زمانی که در اختیار شما قرار داده شده درست سپری میکنید؟ و به شیوهای صیحیح که باید ازش استفاده میکنید یا خیر؟

معمولا اول شروع هر دورهی مدیریت زمان که دارم، یک سوال ساده مطرح کرده و از شرکت کنندگان درخواست میکنم که به سوال پاسخ دهند. البته خیلی آزمون پیچیده نیست و خیلی ساده است، اما نتیجه بدست آمده؛ نتیجه شگرفی بوده. و باعث آگاه شدن ما شده و دقت کردن ما به چیزهایی که میدونستیم ولی انجام نمیدادیم ، دقت ما رو بیشتر میکنه.

این آزمون کوچیک رو از آخرین دوره که برگزار شده را ببینید، برای شروع یک آزمون ساده براتون در نظر گرفته شده .

دوستان همه کاغذ و خودکار همراهشون هست. کاغذ را به دو قسمت تقسیم کرده، توی ستون سمت راست از بالا ۵ تا اولویت مهم زندگیتون رو نوشته، یا مثلا کار، خانواده، تفریح، یادگیری باشه و … . به ترتیب اولویت و ترتیبی که براتون مهمتر است نوشته. حالا در ستون مقابل بصورت صادقانه، قرار نیست به کسی هم نشان دهیم. ۳۰ ثانیه زمان دارید که بصورت دقیق به آن فکر کرده و از بالا شروع به نوشتن کنید. ببینید هرروز از صبح تا شب بیشترین زمانتون صرف چکاری شده و آنها را بنویسید، ممکن قاعدتا بگید که من ۸ الی ۹ ساعت و سرکار بوده و این زمان صرف کارم میشود. اما آیا این ۸ ساعت واقعا صرف کار میکنید یا در اون ۸ ساعت ، زمانی صرف چک کردن شبکههای اجتماعی، ایمیل و یا تماسهای تلفنی میشود. پس از بالا سمت چپ شروع به نوشتن این موضوع بکنید و واقعا زمانتون بیشتر صرف چکاری میشود، تفریح، یادگیری، کار کردن و… . همینطور که در حال نوشتن هستید؛‌دو ستون رو با یکدیگر مقایسه بکنید.

اطلاعی ندارم که هر کدام چه چیزهایی رو نوشتید ولی هرچقدر این دو ستون و چیزهایی که در مقابل هم نوشتید با هم هماهنگ نباشد، مدیریت زمان درستی نداریم. یعنی اولویت درستی نداریم، به عنوان مثال اولویت اول من خانوادم ولی در ستون مقابل بیشترین کاری که انجام میدم سرگرم بودن با تلفن همراهم است یا در حال کار کردن هستم. اولویت اولم یادگیری هستش ولی در ستون مقابل اصلا زمانی برای یادگیری ندارم. اینجاست که متوجه میشویم که چگونه زمانمان را مدیریت کرده و  اولویتهایی که نوشتیم مشابه هم باشد.

آیا الان کسی هست در میان جمع که این دو ستون مشابه و یا نزدیک بهم بوده باشه، خیلی کم هستند افرادی که این دو ستون نزدیک باشه و افرادی که این دو ستون مشابه هم باشه این افراد، افراد خیلی موفق جامعه میشوند. چون دقیقا اون چیزی که براشون مهم اون چیزی هست که براش وقت میزارن و براشون مهم است.

دیدید دوست عزیزم، از شما میخوام که این کار را انجام بدین، این آزمون رو همین الان انجام دهید، یک لیست آماده بکنید شاید الان در حین تماشای این فیلم در ذهنتون این کا را انجام دادید وضعیتتون چطوره دوست من، آیا صرف زمانتون براساس اولویتهای زندگیتون هست، یا اولویتهای زندگیتون فقط توی ذهنتون هست و زمانتون رو صرف چیزهای کم اهمیتتر و بیاولویتتر میشه.

امیدوارم این آزمون خیلی ساده تونسته باشه یک درک خوب از وضعیت فعلی به شما بده. اگر دوست داشتید بیشتر در مورد مدیریت زمان بدونید، میتونید به راه نهان موفقیت مراجعه بکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید