چگونه دروغ بگوییم؟

چگونه دروغ بگوییم؟

از دروغ گفتن می‌توان برای نجات از یک مشکل،  یا ترفندی در بازی پوکر استفاده کرد. اما هرگز نباید از دروغ برای شکستن قانون و یا به خطر انداختن خودتان یا دیگران استفاده کنید. دروغ گفتن می‌تواند مضر باشد و باعث ناراحتی دیگران شود. گرچه ممکن است گاهی اوقات دروغ گفتن مناسب باشد. شما می‌توانید مهارت‌ خود را در دروغ گفتن، با تمرین کردن و دانستن اینکه باید از چه چیزهایی اجتناب کنید، بهبود ببخشید. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه دروغ بگوییم که تشخیص دروغ از چهره و زبان بدن شما برای دیگران سخت باشد باید از روشهای زیر استفاده کنید.  این روش‌ها برای گفتن یک دروغ حرفه‌ای به شما کمک می‌کند، البته یادآوری این نکته هم شاید بد نباشد که همیشه گفتن حقیقت ارزشمندتر است. در پایان اگر روی متوجه شدید که دروغ گفتن به یک عادت بد در شما تبدیل شده است می‌توانید با استفاده از مقاله چگونه دروغ نگوییم این عادت را ترک کنید.

بخش اول: سازماندهی دروغ

 

Image titled Become a Good Liar Step 1

۱

دلیل داشته باشید. تنها زمانی دروغ بگویید که دلیل مهمی برای  آن داشته باشید. این دلیل باید آن‌قدر مهم باشد که به شما انگیزهٔ کافی برای دروغ بدهد. اگر دروغ‌هایتان را محدود کنید، زمانی که در اوج شکست و درحال لو رفتن هستید، می‌توانید خود را نجات دهید. کسانی که زیاد دروغ می‌گویند، افراد خالی‌بند، آن‌قدر همیشه دروغ‌های کوچک و پیاپی می‌گویند  که به دروغ‌گویی معروف می‌شوند. به همین دلیل همیشه درمظان اتهام هستند.

پی بردن به بسیاری از دروغ‌ها دشوار است. اما مردم می‌دانند که وقتی چندین بار دروغ گفته‌اید، نمی‌توانند به شما اعتماد کنند.

 

Image titled Become a Good Liar Step 2

۲

زمینه را کنار بگذارید. قبل از اینکه دروغ بگویید، تمام جزئیات را بررسی کنید. مثل هر چیز دیگری، تمرین کردن باعث بهتر شدن می‌شود. هر چه بیشتر دروغ بگویید، این کار برایتان آسان‌تر خواهد شد. به‌راحتی می‌توان فهمید که آیا فرد در حال مطرح کردن دروغ است یا نه. زیرا جزئیات موضوع را آن‌قدر مبهم بیان می‌کند که مشخص می‌شود نیرنگی در کار است. یک دروغ‌گو معمولا از جزییات، اطلاع دقیقی ندارد. چون اصلا اتفاقی نیفتاده است که جزییاتی داشته باشد.

 

Image titled Become a Good Liar Step 3

۳

یک حقیقت گمراه‌کننده بگویید. هر چه بتوانید واقعیت بیشتری را به‌دروغ اضافه کنید تشخیص دروغ سخت‌تر می‌شود. دروغ شما بیشتر شبیه این به نظر می‌رسد که یک برداشت اشتباه خود را بازگو می‌کنید.  تلاش کنید تا حد امکان موضوع را با حقیقت درآمیزید و از سؤالات طفره روید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 4

۴

هدف خود را مشخص کنید. خودتان را جای شخصی که به صحبت شما گوش می‌دهد، بگذارید. با شنونده خود ارتباط برقرار کنید و آنچه را که می‌خواهد بشنود، پیش‌بینی کنید؛  برای پرهیز از هرگونه اشتباهی که باعث ایجاد سوظن ‌شود، دقت کنید که شنوندهٔ شما چه چیزی را می‌داند؟ و دوست دارد چه چیزی بشنود؟

 

Image titled Become a Good Liar Step 5

۵

مراقب زبان بدن خود باشید. دروغ گفتن می‌تواند شما را دستپاچه و ناآرام کند. ممکن است متوجه شوید که راحت نیستید، با لکنت صحبت می‌کنید و یا ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنید. مردم می‌توانند فعالیت‌های غیرکلامی شما را درک کنند، بنابراین سعی کنید حالات بدنی را که با اخلاق و خصوصیات طبیعی شما همخوانی ندارد، محدود کنید.

* برخی افراد سریع‌تر از حالت معمولی صحبت می‌کنند یا برای جبران دروغ گفتن خود بیش‌ازاندازه ارتباط چشمی برقرار می‌کنند. جلوی آینه و یا یکی از دوستان خود تمرین کنید تا مناسب‌ترین شیوه و حالتی را که می‌توانید کشف کنید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 6

۶

برای توضیح موارد احساسی آماده شوید. افراد دروغ‌گو جزئیات مربوط به‌دروغ را از برمی‌کنند، اما زمانی که از آن‌ها در مورد احساسات وابسته به اعمالشان سؤال شود ممکن است غافلگیر شوند. آن‌ها ممکن است هنگام پاسخ‌ دادن به این مورد،مکانیکی به نظر برسند. آماده باشید که احساسات را به جزئیات دروغ خود اضافه کنید.

بخش دو اجتناب از زبان بدنی ضعیف

Image titled Become a Good Liar Step 7

۱

لب‌های خود را شل کنید. فشردگی لب ممکن است واکنش منفی نسبت به‌دروغ گفتن باشد. مردم تصدیق می‌کنند که اغلب قبل از ابراز احساسات منفی، لب‌های خود را می‌فشارند. با لب‌های آرام از یک مرحله سخت، عبور کنید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 8

۲

راحت نفس بکشید. چه تنفس شما افزایش یابد و یا بیش‌ازحد آرام شود، معمولاً نشانه این است که شما دستپاچه و یا از نظر روانی ناراحت هستید. حتی گرفتن یک نفس عمیق می‌تواند نشانه این باشد که شما خود را قبل از برای یک دروغ آماده می‌کنید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 9

۳

گردن خود را لمس نکنید. بسیاری از مردم به‌طور ناخودآگاه زمانی که ناآرام و مضطرب هستند به گردن خود دست می‌زنند. برخی دیگر ممکن است به‌جای لمس کردن گردنشان، لباس خود را مرتب کنند و یا با دکمه های لباسشان ور بروند.

 

Image titled Become a Good Liar Step 10

۴

بدنتان را با شخصی که با او صحبت می‌کنید هماهنگ کنید. معمولا دروغ گفتن و یا یک بحث سخت می‌تواند باعث شود که شما ناآگاهانه صورت خود را از مخاطب خود برگردانید. ممکن است شما به طور ناخودآگاه روی صندلی خود حرکت کنید به صورتی که به طور کامل رو به مخاطب نباشید.حتی ممکن است به‌وسیله پاهای خود بین خودتان و مخاطب یک مانع ایجاد کنید درحالی‌که هنوز ارتباط چشمی خود را حفظ می‌کنید. به شنونده خود نگاه کنید، به‌خصوص اگر از شما سؤالی پرسیده باشند که نیاز باشد که جواب دروغ دهید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 11

۵

دست‌هایتان را از چشم خود دور نگاه دارید. در یک مکالمه چالش‌برانگیز، افراد ممکن است عینک خود را لمس کنند یا چشم خود را بمالند. زمانی که دروغ می‌گویید برای اجتناب از سوظن، دست‌هایتان را در وضعیت و حالت طبیعی نگه دارید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 12

۶

انگشت شست خود را قابل‌رؤیت نگه دارید. پنهان کردن و یا جمع‌کردن انگشت شست ممکن است فاش کند که شما نامطمئن هستید و یا نسبت به اظهارات خود متعهد نیستید. زمانی که افراد مصرتر و مصمم‌تر هستند، تمایل دارند که انگشت شست خود را راست و صاف کنند.

 

Image titled Become a Good Liar Step 13

۷

گفتارتان را طبیعی نگه دارید. هرگونه تغییر در الگوهای گفتاری و رفتاری شما ممکن است باعث افزایش سوظن شود. برخی افراد زمانی که دستپاچه می‌شوند، ممکن است سریع‌تر، با صدای بلند و یا با اشتباهات بیشتری در گفتار، صحبت کنند. افراد دروغ‌گو می‌خواهند شما را متقاعد کنند، بنابراین برای اینکه به هدفشان برسند امکان دارد جزئیات را تکرار کنند. زمانی که به‌طور طبیعی صحبت می‌کنید، از دادن اطلاعات بیش‌ازحد تکراری خودداری کنید.

افراد دروغ‌گو ممکن است در ابتدای و پایان یک گفتگو کلمات را ضعیف‌تر ادا کنند و با دادن اطلاعات تکراری، سعی می‌کنند شنونده خود را بسنجند تا بفهمند که آیا دروغ آن‌ها را باور کرده یا خیر؟

 

Image titled Become a Good Liar Step 14

۸

کمک گرفتن از یک مکث. مکث کردن و پیدا کردن فرصت برای تفکر بیشتر می‌تواند به شما کمک کند. اگر شما بتوانید از مکث استفاده ‌کنید این کار ممکن است باعث ایجاد آمادگی مجدد جهت طراحی یک دروغ شود. گفتن چیزی مثل «این سؤال خوبی است» می‌تواند تأخیر ایجاد کند و به شما فرصتی برای تفکر در هنگام دروغ گفتن، دهد.

هم مردم شریف و هم مردم فریبکار، هنگام سخنرانی از مکث استفاده می‌کنند، بنابراین اگر بی‌تجربه باشید، تشخیص این مورد کار دشواری است.

 

بخش سه حفاظت از دروغ

Image titled Become a Good Liar Step 15

۱

اظهارات خود را منطقی جلوه دهید. قاطع باشید. بسته به این‌که دروغی که می‌گویید چقدر بزرگ است، ممکن است منظم نگه‌داشتن همه‌چیز سخت باشد. هر جزئیاتی که طراحی کردید را به خاطر آورید حتی اگر از شما پرسیده نشود. دقت کنید که اطلاعات متفاوتی به افراد مختلف ندهید.

Image titled Become a Good Liar Step 16

۲

تمرکز خود را حفظ کنید. باید به‌دروغ خود متعهد باشید. هرگونه دودلی نشان می‌دهد که شما دروغ می‌گویید. دروغ گفتن ممکن است به اندازه ترس و احساس گناه، ناخوشایند باشد. زبان بدنی و حالات چهره شما ممکن است احساسات شما را نمایان سازد. شما باید به‌دروغ خود چنان باور داشته باشید که انگار حقیقت را می‌گویید.

برخی از مردم از هیجان دروغ گفتن لذت می‌برند و شرمندگی یا پشیمانی را نشان نمی‌دهند. دروغ گفتن از نظر اجتماعی فعالیت مقبولی نیست، پس طبیعی است اگر از کاری که انجام می‌دهید احساس شادی نکنید و انجام آن برایتان دشوار باشد.

 

Image titled Become a Good Liar Step 17

۳

فشار را افزایش دهید. اگر به‌دروغ متهم شدید، ورق را برگردانید و به مدعی یک دستی بزنید. ممکن است سؤالاتی از این دست بپرسید: «چرا آنجا بودی، آیا به من اعتماد نداری؟»

 

Image titled Become a Good Liar Step 18

۴

منحرف کردن بحث. سیاستمداران از این تکنیک برای دور کردن مردم از مسائل استفاده می‌کنند. افراد از متهم شدن توسط دیگران کردن ناراحت می‌شوند به‌طوری‌که از هر فرصتی که برای تغییر موضوع داشته باشند استفاده می‌کنند تا شاید رها شوند. به‌عنوان‌مثال، اگر از یک سیاست‌مدار در مورد دیدگاهش نسبت به اقتصاد سؤال شود، شاید مکالمه را به مهاجرت هدایت کند. به‌طور مشابه، اگر شما متهم به عدم رعایت مقررات منع عبور و مرور شوید، ممکن است موضوع را به برادر بدون گواهی‌نامهٔ خود نسبت دهید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 19

۵

معامله با متهم کننده. از پذیرش چیزهایی که برای شخص شاکی شما رضایت‌بخش خواهد بود و نرمش و حذف هر چیزی که با آن مورد سوظن به دروغ‌گویی قرار گرفته‌اید، بپرهیزید… اگر بتوانید انتقاد را منحرف کنید، پس می‌توانید برآشفتگی مربوط به آن را هم خنثی کنید.

 

Image titled Become a Good Liar Step 20

6

نکات ظریف را بشناسید. افراد ممکن است با روش‌های مختلف از شما سؤال کنند تا بتوانند به‌دروغ شما پی ببرند. دقت کنید که نه‌تنها باید جزئیات را بدانید، بلکه باید زمانی که سؤالات دقیق‌تری از شما پرسیده می‌شود، جزئیات را نیز مشخص کنید.

 

 

 

7 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید