رهایی از اهمال کاری با ۸ ایده کاربردی

ایا شما هم به رهایی از اهمال کاری فکر می‌کنید؟  آیا تابه‌حال شده که دور خودتان بچرخید تا کاری برای انجام دادن پیدا کنید، فقط برای این‌که مجبور نباشید کار دیگری را که دوستش ندارید انجام دهید؟ یا با گفتن جملات «مشکلی نیست، فردا حتماً انجامش می‌دهم،‌ هنوز خیلی وقت دارم» کاری که دوست ندارید را بی‌خیال شوید؟

تبریک می‌گویم. شما هم، مثل بسیاری دیگر از انسان‌ها، در حال رشد مهارت تعلل و اهمال‌کاری خود هستید.

اما فقط مشکل این است که تعلل لزوماً یک مهارت مفید نیست.

تعلل یا اهمال‌کاری چیست؟

فرهنگ لغت انگلیسی چمبرز اهمال‌کاری را به‌صورت ساده چنین معنی می‌کند: “به تأخیر انداختن کار تا زمانی در آینده، به عقب انداختن کار”.

ریشه معنی انگلیسی اهمال یعنی procrastination، از دو کلمه لاتین pro به معنای بعدی و crastinus به معنی “فردا” است.

بنابراین اهمال‌کاری و به تأخیر انداختن کار،‌ ربطی به خوشایند بودن یا نبودن کار ندارد، بلکه صرفاً به معنی عقب انداختن آن کار است.

اهمال‌کاری دزد زمان است.

 

در مقاله مدیریت زمان روش استفاده از “ماتریس اولویت” را برای طبقه‌بندی وظایف خود بر اساس فوریت و اهمیت توضیح داده‌ایم، با استفاده از این ماتریس می‌توانید بر روی وظایف واقعاً مهم تمرکز کنید، نه‌فقط فوری‌ترین آن‌ها.

اگر از سیستمی مانند ماتریس اولویت استفاده می‌کنید، کاملاً منطقی است که برای انجام بعضی کارها در آینده برنامه‌ریزی کنید، زیرا تصمیم گرفته‌اید که آن‌ها به‌اندازه کافی فوری نیستند که همین‌الان انجام شوند.

این تعلل نیست. این یک برنامه‌ریزی معقول است که شما را قادر می‌سازد کارهای فوری و مهم‌تری را به اتمام برسانید.

بااین‌وجود، اگر کاری را مهم و فوری تشخیص داده‌اید و همچنان آن را به تعویق می‌اندازید، این تعلل است.

چرا مردم به اهمال‌کاری می‌کنند؟

دلایل زیادی باعث تعلل افراد می‌شود:

گاهی اوقات به این دلیل است که کار ناخوشایند است و آن‌ها ترجیح می‌دهند کار دیگری انجام دهند.

گاهی اوقات، آن‌ها واقعاً نمی‌دانند که چگونه یک کار را انجام دهند و بنابراین از آن اجتناب می‌کنند.

کمال‌گراها غالباً تعلل می‌کنند، زیرا مطمئن نیستند که زمان یا توانایی انجام کامل کار را دارند.

برخی دیگر ممکن است این دست و آن دست کنند زیرا دقیقاً مطمئن نیستند که چه‌کاری را باید انجام دهند.

(اگر فکر می‌کنید شما هم چنین مشکلی دارید، می‌توانید برای کمک به ما در مورد تصمیم‌گیری نگاهی بیندازید.)

گاهی اوقات تعلل می‌تواند مفید باشد!

تعلل ممکن است دزد زمان باشد، اما گاهی اوقات، تمایل شما برای انجام ندادن آن کار، می‌تواند به دلیل فعالیت ناخودآگاه شما باشد.

اگر متوجه شدید که مرتباً یک کار خاص را کنار می‌گذارید، لحظه‌ای توقف کنید و از خود بپرسید چرا. در مورد پاسخ صادق باشید ممکن است متوجه شوید که نگران عواقب آن هستید، یا فکر نمی‌کنید این کار درستی باشد، یا حتی سرنخی از چگونگی انجام آن ندارید.

اگر چنین است، شاید بهتر باشد درباره آن با کسی صحبت کنید و ببینید آیا می‌توانید گزینه دیگری پیدا کنید که از انجام آن راضی‌تر باشید.

روش‌های رهایی از اهمال کاری

هنگامی که تصمیم گرفتید واقعاً لازم است کاری انجام شود، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از به تعویق انداختن آن انجام دهید.

به حداقل رساندن عوامل حواس‌پرتی یک شروع خیلی خوب است، اما در اینجا چند ایده دیگر آورده شده است که می‌تواند مفید باشد:

۱- دریافت پاداش

ابتدا این کار ناخوشایند را انجام دهید، سپس با کاری که دوست دارید انجام دهید به خود پاداش دهید.همین‌طور انجام دادن کارهای ناخوشایند به‌عنوان اولین کار در اول صبح می‌تواند مفید باشد، زمانی که هنوز خوب سرحال نیستید تا بتوانید بهانه‌های قابل قبولی برای انجام ندادن آن کار بیاورید.

۲- آن را بیشتر انجام دهید، نه کمتر.

اگر متوجه شدید که با کاری روبرو هستید که احساس می‌کنید باید یک بار در هفته یا دو بار در هفته انجام دهید، سعی کنید هرروز آن را انجام دهید. به‌این‌ترتیب، به‌سختی می‌توانید انجام دادن آن را به تعویق بی اندازید، و اگر یک روز کار را انجام ندهید، احساس بدی خواهید داشت.

۳- آن را بنویسید.

به نظر عجیب می‌رسد، اما اگر کاری را در لیست کارهای خود بنویسید، نادیده گرفتن آن بسیار دشوارتر است، به‌خصوص اگر در لیستی از کارهایی است که امروز باید انجام دهید. یک نسخه افراطی‌تر از هم این است که به دیگران بگویید که قصد انجام چه‌کاری را دارید. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که تماس بگیرند و بررسی کنند آیا این کار را انجام داده‌اید یا نه.

۴- ترتیب انجام این کار را با شخص دیگری بدهید.

اگر می‌خواهید انگیزه خود را برای رفتن به ورزشگاه، ورزش یا حتی بیرون بردن فرزندتان به جایی تحریک کنید، قرار بگذارید که با یکی از دوستان خود بروید. این روش دو مزیت دارد. اول‌ازهمه، شما قرار ملاقات را برای یک زمان خاص تنظیم کرده‌اید و اگر دوست خود را ناامید کنید احساس بدی خواهید داشت. ثانیاً، همه ما از انجام کارهایی با شخص دیگر لذت بیشتری می‌بریم.

۵- از خود بپرسید

از خود بپرسید آیا اگر من آن را به تعویق بیندازم واقعاً شرایط بهتر خواهد شد؟ ‘ این یک روش عالی برای ترغیب خود به انجام کارهای کوچک اما ناخوشایند از قبیل انجام کارهای تمیزکاری، تمیز کردن فاضلاب‌ها یا حتی انجام یک گفتگوی دشوار با کسی است. اگر با به تعویق انداختن شرایط بهتر نخواهد شد، فقط بروید و آن را انجام دهید.

۶- احساس خوبی که خواهید داشت

به این فکر کنید که وقتی این کار را انجام دادید چقدر احساس خوبی خواهد داشت. بازهم، این چندین مزیت دارد: لذت تیک زدن آن در لیست شما، احساس کامل انجام دادن آن و احساس عالی ناشی از انجام کار ارزشمندی که از آن وحشت داشتید. نکته اصلی تمرکز بر هدف نهایی است، نه بر وظیفه موردنیاز برای تحقق آن. این به این معنی است که در مورد احساسی که پس از انجام کار خواهید داشت فکر کنید. مثلاً در مورد حس خود بعد از انجام ورزش، یا یک فنجان چای که پس از تمام کردن و ارسال گزارش خود، می‌نوشید.

۷- کار را کوچک کنید و بخش کمی از آن را انجام دهید.

اگر از انجام یک کار بزرگ می‌ترسید، آن را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر مجبور به نوشتن گزارش هستید، در اینترنت جستجو کنید و چند منبع خوب پیدا کنید. به‌صورت خلاصه بررسی کنید تا بفهمید انجام آن چقدر طول می‌کشد، سپس برنامه‌ریزی کنید که چه زمانی وقت کافی برای انجام آن دارید. سپس آن را در دفتر خود بنویسید، تا به آن متعهد باشید. همه این‌ها کار را کمی کوچک‌تر و قابل‌کنترل‌تر نشان می‌دهد.

برای ایده‌های بیشتر در این مورد، به مقالات ما در مورد برنامه‌ریزی اقدام و مدیریت پروژه نگاهی بیندازید.

اگر کمتر از 2 دقیقه طول می‌کشد، همین حالا این کار را انجام دهید. از بحث و جدال با خود دست بردارید و هر کاری که هست را انجام دهید.

به درد انجام ندادن آن فکر کنید. همان‌طور که انگیزه پاداش داریم، ترس از ضرر نیز برانگیخته می‌شود. فکر درد از دست دادن چیزی در صورت انجام ندادن کاری، می‌تواند انگیزه بیشتری به شما بدهد نسبت به پاداشی که در صورت انجام آن کار به دست می‌آورید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما در مورد افزایش حقوق خود با رئیس خود صحبت نکنید، امسال افزایش حقوقی دریافت نمی‌کنید.

۸- روش خودتان را کشف کنید

هر کس باید استراتژی‌های خودش را برای جلوگیری از به تعویق انداختن داشته باشد.

موارد ذکرشده در این مقاله باید نقطه شروع و کمک خوبی برای مشخص کردن روش‌های جلوگیری از تعلل به شما داده باشد و به شما کمک کند تا تعلل را کنار بگذارید و کارهای ناخوشایند اما ضروری را انجام دهید.

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید