اهمیت نوازش همسر و تاثیر عجیب آن

اولین باری که دست همسرتان را در دست گرفتید، به یاد می‌آورید؟ آخرین باری که مادر یا پدرتان را در آغوش گرفتید چطور؟ آیا از اهمیت نوازش همسر و تاثیر نوازش در زندگی زناشویی اطلاع دارید؟ یادتان می‌آید وقتی مادربزرگ موهایتان را نوازش می‌کرد و برای‌تان قصه می‌گفت؟ یادتان هست وقتی خسته و آزرده از سر کار به خانه برگشتید و همسرتان بدون هیچ حرفی، سرتان را بر سینه‌اش نهاد و شروع به نوازش‌تان کرد؟ چه احساسی داشتید؟ چه قدر آرامش گرفتید؟ چقدر حالتان خوب شد؟ چه قدر دگرگون شدید؟

خوردن غذای کافی و سالم، خواب به موقع و باکیفیت، استراحت، ورزش منظم و… همه غذای جسم ما هستند. نوازش و لمس عاطفی تکمیل‌کننده همه این‌هاست و به عنوان غذای مغز عاطفی و احساسی ما شناخته می‌شود. نوازش و لمس، مقوله بسیار با اهمیتی است که متاسفانه بسیاری از والدین و زوج‌ها به علت ناآگاهی یا خرد و هوش عاطفی و اجتماعی ضعیف، آن را از فرزندان یا همسر خود دریغ کرده و رابطه را به سمت شکست می‌کشانند و زندگی مشترک را از نظر عاطفی فقیر و ناپایدار می‌گردانند. در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا از اهمیت و تاثیرات شگفت انگیز لمس و نوازش در زندگی زناشویی بگوییم و یاد بگیریم چگونه این امر بی بدیل را به یک عادت تبدیل کنیم.

 اهمیت، تاثیرات و فواید نوازش

وقتی کسی را نوازش می‌کنیم، نواحی خاصی از مغز او، به خصوص بخشی به نام fronto orbital او را فعال می‌کنیم. این بخش ناحیه‌ای حلالی‌شکل در جلوی مغز است. در واقع با این عمل، علاوه بر حس خوبی که به او منتقل می‌کنیم، بر فرایندهای فکری، تصمیم‌گیری‌ها، یادگیری‌اش، رفتارهای عاطفی و اجتماعی و واکنش‌هایش تاثیر مثبت می‌گذاریم. در این بخش تأثیرات گسترده‌ی نوازش و لمس عاطفی را بر سلامت جسمی و روان برمی‌شماریم. تاثیراتی که حاصل آزمایش، تحقیق و تلاش بی‌وقفه متخصصان این حوزه است.

ضد ضربه شدن در مقابل انواع بیماریها

  • یکی از فواید نوازش و در آغوش گرفتن این است که در برابر عفونت‌های ریوی و مشکلات تنفسی ضدضربه می‌شوید.
  • در آغوش گرفتن‌های مکرر زوج‌ها در طول زندگی، بر سلامت قلب‌ بسیار موثر است و آزمایش‌ها نشان داده که چنین زوج‌هایی کمتر دچار حملات قلبی، فشارخون و… می‌شوند و ضربان قلب منظم‌تری دارند.

 

 

واکسینه شدن در برابر باکتریهای جدید

احتمالاً برای‌تان جالب باشد که بدانید وقتی همسرتان را عاشقانه می‌بوسید، برایش مثل یک واکسن عمل می‌کنید و بالعکس او هم برای شما نقش یک واکسن را ایفا می‌کند. دانشمندان از انتقال ۸۰ میلیون باکتری  در طی یک بوسه‌ی عاشقانه ۱۰ ثانیه‌ای خبر می‌دهند. منزجرکننده به نظر می‌رسد اما اگر بفهمید وقتی باکتری‌های جدید وارد بدن‌تان می‌شوند، گلبول‌های سفید و سیستم ایمنی، آماده دفاع و مبارزه شده و قوای ایمنی بدن‌تان در برابر دشمن جدید، تقویت می‌شود، آیا هنوز هم این اتفاق را “چندش‌آور” تلقی می‌کنید؟

نوازش و ماساژدرمانی

مراکز درمانی زیادی بنا شده‌اند تا با به کارگیری فرایند ماساژدرمانی، دردهای مزمن بیماران چون سردرد، کمردرد، زانودرد و… را مرتفع سازند. این امر نیز شاهدی است بر تاثیرات شگفت ماساژ و لمس در روند بهبود دردهای جسمی.

 چگونه نوازش کنیم؟

ما با نوازش کردن بخشی از وجودمان را بی هیچ سخنی، بدون هیچ نوا و نغمه‌ای و بدون هیچ واسطه ای به دیگری منتقل می‌کنیم. واژه ها، اشعار، کلمات عاشقانه، نغمه ها و سروده ها، همه و همه بر پوست ما حک شده‌اند و با نوازش به پیش‌گاه معشوق‌مان فرستاده می‌شوند. اما نوازش را به چه شکل انجام دهیم که به عمق دل بنشیند و تاثیر معجزه آسا و متعالی خود را برجای بگذارد؟

بدون هیچ چشم‌داشتی نوازش کنید

به قول معروف هرآن‌چه که از دل برآید، بر دل هم می‌نشیند. وقتی بدون چشم‌داشت یا بدون هیچ شرط و شروطی، صمیمانه و برخاسته از قلب‌تان نوازش می‌کنید، تاثیر روح‌بخش و معجزه‌آسای آن را به طرف مقابل‌تان القا می‌کنید.گویی با او یکی شده‌اید.

 به فرزندانتان آموزش دهید

گاهی با نوازش همسر، بوسیدن و در آغوش گرفتن‌اش در مقابل فرزندان، آن‌ها را از صمیمیت و محبت بین‌تان آگاه سازید. از طرفی، این امر مهم را نیز به آن‌ها یاد می‌دهید. کودکان شما وقتی در چنین محیطی رشد می‌کند در آینده از سلامت عاطفی و هوش اجتماعی قوی‌ای برخوردار می‌شوند. نگذارید آن‌ها فقط شاهد دعوا و جر و بحث‌هایتان باشند.

 نوازش عادت هر روزه‌تان باشد

نوازش را به عادتی هر روزه تبدیل کنید. این کار هیچ وقت آتش و گرمای عشق بین‌تان را کم فروغ نمی‌کند، که به آن شعله مضاعف می‌افزاید. هرچه در موقعیت‌های بیشتر یک‌دیگر را نوازش کنید، در آغوش بگیرید و ببوسید، طبیعتاً رابطه بین‌تان گرم‌تر و صمیمانه‌تر می‌شود و فرصت کمتری هم برای بگومگو و غرولند پیدا می‌کنید.

 با هر حالی نوازش نکنید

پیش‌تر هم گفتیم که با نوازش کردن، خود و درون‌تان را منتقل می‌کنید. اگر عصبانی و خشمگین باشید یا ناراحت و آزرده، با نوازش و لمس، شریک‌تان را هم ناراحت و کم انرژی می‌کنید. اگر قصد دارید همسرتان را در آغوش بکشید یا نوازش کنید، حال خوب‌تان را منتقل کنید نه خستگی و احساسات ناخوشایند‌تان را.

 سخن پایانی:

نوازش و اهمیت آن را در زندگی زناشویی نادیده نگیرید، هوش عاطفی خود را افزایش دهید و از تاثیرات خارق العاده آن همیشه بهره‌مند شوید. از شما ممنونیم که تا پایان مقاله همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید