چهار راه برای پرورش افکار مثبت

فکر می کنید برای اینکه خلاق باشید باید یک روح آزاردیده داشته باشید؟ مانند ونگوگ و کرت کوبین یا سیلویا پلات؟ نه! این طور نیست.

هرچه شادتر باشید، بیشتر می‌توانید خلاق و نوآور باشید. تحقیق جدید ترین روانشناس علوم خانم دکتر آلیسون آی سن نشان داد که “پرورش افکار مثبت” (چیزی که محققان ابراز یک حالت می گویند) تفکر انعطاف‌پذیر و حل مسئله را تسهیل می‌کند که هر دوی اینها برای فرایند خلاقانه، حیاتی هستند. وضعیت خوشحالی ذهنی به مغز شما کمک می کند تا تفکر خلاقانه داشته باشد. وضعیت شادی ذهن بیشتر از بد اخلاقی به مغز شما کمک می کند تا تفکر خلاقانه داشته باشید.

در یک تحقیق که توسط دکتر ترزا آمابایل (پروفسور و مدیر تحقیقات در دانشکده بازرگانی هاروارد و نویسنده کتاب کتاب اصول پیشرف) در زمینه ی پدید آوردن شادی و خلاقیت در کار انجام گرفت، متخصصان در زمینه های مختلفِ پروژه های خلاقانه، ورودی های خود را هر روز ثبت می کردند که برخی روزها بالا بود و برخی روزها پایین. بعد از ۵ ماه آمابایل و تیمش حدود ۱۲ هزار ورودی را بررسی کردند و دریافتند که شرکت‌کنندگان روزهایی که حالشان بهتر بود، خلاق نیز بوده‌اند.

آمابایل می‌گوید: “احساسات مثبت، الگوی فکری افراد را تقویت می‌کند و موجب می‌شود که وسیع تر فکر کنند. ارتباطات جدید می تواند بلافاصله منجر به تفکر خلاقانه شود؛ یا مدتی فاصله بیندازد و بعداً منجر به بلوغ و ابتکار شود.

با این راه حل ها از حالت یکنواخت خود به حالت الهام‌بخش تغییر وضعیت دهید:

۱ – نفس عمیق بکشید

اگر شما استرس دارید یا غمگین هستید باید ریلکس کنید تا بتوانید مثبت باشید. کارترعضو ارشد دانشکده کالیفرنیا و مرکز علوم برکلی و نویسنده کتاب “نقطه شیرین: چگونه مشکل را در خانه و محل کارتان پیدا کنید” می‌گوید: ریلکسیشن بعد از استرس، سیستم عصبی مرکزی شما را دوباره تنظیم می کند.
چند دقیقه زمان به خودتان بدهید تا راحت شوید و نفس عمیق بکشید. کارتر می گوید روی بازدمتان تمرکز بیشتری داشته باشید.

 

۲ – یک یا دو عادت خوشحال کننده داشته باشید

وقتی ذهن شما دوباره تنظیم شد، راههایی پیدا کنید تا حالتان بهتر شود. چند استراتژی موفق وجود دارد. ۵ چیز که شما بابت آنها سپاسگزار هستید را روی کاغذ بیاورید یا از یک همکار بخواهید کمی با شما قدم بزند. کارتر می گوید: “حتی اگر شما درون گرا هستید نیز تعاملات اجتماعی می‌تواند به راحتی به بهتر شدن وضعیت روحی تان کمک کند به محض آنکه مثبت گرایی شما سیر صعودی پیدا کرد خلاقیت به دنبالش می‌آید”.

 

۳ – کار را بپیچانید

لحظات شادی؛ آنها که شما را متعجب می کنند، بهترین تقویت کنندگان خلاقیت هستند. پس اگر شما در خانه یا محل کار هستید و آرزو دارید که ایکاش سرحال وخلاق بودید، ممکن است بخواهید که وقفه ای ایجاد کنید. به کوهنوردی بروید، در اقیانوس شنا کنید، به نمایشگاه هنری بروید. اگر این کار برایتان الهام بخش است، پس وقت گذرانی نیست، کارتر می گوید :” برای از بین بردن احساس گناه به این زمان به عنوان جمع آوری داده برای خلاقیتتان نگاه کنید”.

 

۴-  جنبه تاریک تان را طرد نکنید

این که همیشه شاد و سرحال باشید هم نرمال نیست. در حالیکه وضعیت شادتر در واقع اصلیت ما است، حالت های تاریک هم بخشی از فرآیند هستند. کارتر می گوید: “رد کردن و اجتناب از احساسات منفی منجر به کرختی احساسی می‌شود که بدترین چیز برای خلاقیت است”. مطالعات نشان می‌دهند که خلاقیت پس از سختی و مشقت شکوفا می‌شود. تجربیاتتان را بنویسید و با یک دوست صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید