16 عادت روزانه افراد موفق

اغلب مقالات مرتبط با عادت‌ روزانه افراد موفق تنها توصیه‌های کلی و عمومی ارائه می‌دهند. ازجمله این توصیه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: “تلاش کنید و فراتر از حد انتظار باشید”، “منظم باشید”، “به دیگران احترام بگذارید” و غیره. در این مقالات ترفندهای عملی یا نمونه‌های واقعی مشاهده نمی‌شود. بسیاری از این مقالات موفق به ارائه نکات اساسی، قابل‌اجرا که شخص عامی بتواند در زندگی آینده خود بکار برد و فوراً احساس بهتری نسبت به شرایط خود بیابد، نمی‌شوند. این موضوع را خاتمه داده و به سراغ مطلب اصلی می‌رویم.

در قسمت زیرین به ارائه 16 نکته و ترفند خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌کند تا زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری داشته باشید.

 1. آن‌ها لیست درست می‌کنند

اندیشیدن متفکرانه در رابطه با الزامات یک رؤیا چندان سخت نیست. ایجاد فهرستی روزانه از “وظایف” که باید انجام شوند، شما را باانگیزه‌تر و موفق‌تر از قبل خواهد کرد. از موارد کوچک شروع کنید و به‌تدریج آن را افزایش و ارتقاء دهید. (ترفند: این کار را ابتدا در صبح انجام دهید. فهرستی مختصر از تمام چیزهایی که باید برای دستیابی به موفقیت در روز انجام دهید، تهیه کنید.)

 1. زمان بی‌کاری/ اوقات فراغت را به حداکثر می‌رسانند

همواره چیزهایی برای یادگیری وجود دارد، یا همواره کارهایی وجود دارند که باید انجام شوند. افراد موفق از این موارد استقبال می‌کنند. داشتن زمانی اضافه شاخص خوبی است که نشان‌دهنده این مطلب است که مشکلات شما بسیار کوچک است و فقط شما این مشکلات را بزرگ تصور می‌کنید. (ترفند: وقت آزاد خود را تفکیک کنید – به‌عنوان‌مثال یک ساعت تمرین ویرایش ویدیو، نیم ساعت مطالعه کتاب مربوطه به ویرایش ویدیو، نیم ساعت تماشای فیلم‌های زیبای ادیت شده توسط دیگران. در ضمن شما باید این عمل را مداوما تکرار کنید.)

 1. آن‌ها در مورد اشتباهات خود تأمل می‌کنند

کارل اس دوک در کتاب پرفروش طرز فکر (Mindsets) در نیویورک‌تایمز بر مسیرهای ثابت رشد مغز متمرکز می‌شود. افراد موفق وقتی با یک چالش روبرو می‌شوند، بر ترس خود غالب می‌شوند، یا پس از مواجه شدن با یک “شکست”، به‌جای تمرکز کردن بر نتایج شکست بر روی رشد خود تمرکز می‌کنند. (ترفند: هنگام احساس نومیدی، با نوشتن 3 موردی که در این روند به‌اشتباه انجام داده‌اید در مورد نحوه برطرف نمودن این اشتباهات، تأمل کنید).

4- آن‌ها حواس‌پرتی‌های مربوط به تکنولوژی را محدود می‌کنند

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که دائماً توسط ارتباطات الکترونیکی تحریک می‌شود. درصورتی‌که ارسال پیام (از طریق موبایل)، دنیای مجازی، رسانه‌های اجتماعی و قابلیت ارسال نامه الکترونیکی/ایمیل در تلفن همراه به شکلی نامناسب مورداستفاده قرار گیرد، باعث کاهش جدی زمان می‌شوند. (ترفند: برای محدود کردن عوامل حواس‌پرتی، خود را محدود به بررسی حساب‌ها و ایمیل‌های رسانه‌های اجتماعی خود کنید. اپلیکیشنی وجود دارد که می‌توانید با نصب و استفاده از آن در این مورد صادق باشید.)

5- آن‌ها کمال را فراموش می‌کنند

اریک توماس این مورد را به‌خوبی به‌گونه‌ای مختصر بیان می‌کند: “هرگز زمان مناسبی برای انجام یک کار بزرگ وجود نخواهد داشت.” افراد موفق این موضوع را درک می‌کنند و از کمال‌گرایی خود برای تعلل استفاده نمی‌کنند. مهم نیست که چقدر احساس می‌کنید که بی‌تجربه هستید، دانش یا آمادگی کافی ندارید، در حال حاضر بهترین زمان برای شروع به کار است. (ترفند: به کاری که به بهترین نحو انجام داده‌اید فکر کنید. آیا هیچ‌گونه خطایی نداشتید؟ قطعاً این‌گونه نیست.)

 1. آن‌ها بلافاصله افکار خود را جمع‌وجور می‌کنند

در بسیاری از افراد موفق، بهترین ایده‌ها یا آنچه روانشناسان “لحظه‌های آهان (لحظه‌های طلایی یا کشف)” می‌نامند، در زمان‌های نامناسب مانند ورزش کردن یا رفت‌وآمد روزانه به ذهنشان خطور می‌کند. گردآوری این افکار شما را قادر می‌سازد تا در زمان مناسب به آن‌ها بی اندیشید. (ترفند: یک دفترچه یادداشت کوچک برای یادداشت‌برداری در کوله‌پشتی یا کیف خود داشته باشید. اپلیکیشن هایی نیز برای این کار وجود دارد.)

 1. آن‌ها کارهای خوبی انجام می‌دهند، اما در مورد آن‌ها با افراد دیگر سخن نمی‌گویند

یکی از مشکلات متعددی که رسانه‌های جمعی ایجاد کرده‌اند این است که افراد موفق همواره در مقابل افراد دیگر فعالیت می‌کنند. ما به‌عنوان یک جامعه، اغلب میزان سخت‌کوشی، تمرین و بی‌خوابی‌های شبانه‌ای را که این افراد در پیشه و کار خود به‌تنهایی و بدون بودن کسی در اطرافشان سپری کرده‌اند، بی‌اعتبار می‌کنیم. (ترفند: برای پیشرفت رؤیای خود روزانه یک کار کوچک انجام دهید. به کسی هم در این رابطه چیزی نگویید)

8- آن‌ها مرگ را به خود یادآوری می‌کنند

ما زمان محدودی برای زندگی بر روی زمین داریم و نمی‌توان این واقعیت را پنهان نمود که زمان به چه سرعت می‌گذرد. افراد موفق این موضوع را درک می‌کنند و از آن به‌عنوان یک مزیت استفاده می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که هیچ روزی به هدر رود. (ترفند: نسخه قدیمی خود را تصور کنید که در طول روز شما را تماشا می‌کند و امروز همان کاری را انجام دهید که بعدها در زندگی حسرت آن را خواهید داشت. ترسناکه؟ بله.

تأثیرگذاره؟ بله.)

 1. آن‌ها خود موفقیت را تعریف می‌کنند

موفقیت کلمه بزرگی است که توسط بسیاری از افراد کوته‌فکر به زبان آورده می‌شود و هدر می‌رود. برخی از این توصیفات شرم‌آور است. یک حساب بانکی پر از پول، همسر سکسی یا کمدهای مجلل به معنای موفقیت در تجارت، زندگی، عشق و یا سایر موارد نیست. آیا تعریف شما این‌گونه است. (ترفند: به افرادی که بسیار موردستایش و تمجید شما هستند، توجه کنید. خصوصیات دوست‌داشتنی آن‌ها را بنویسید. این احتمال وجود دارد که صفات و عواطف مورداستفاده شما از افتخارآمیزترین و برترین ویژگی‌های آن‌ها باشد.)

 1. آن‌ها بر تمامی افراد پیرامون خود غلبه می‌کنند

مادرم یک بار به من گفت که “همواره شخصی قوی‌تر، سریع‌تر، باهوش‌تر و توانمندتر از تو وجود خواهد داشت، اما تو هرگز شکست نخواهی خورد.” اگرچه برخی ممکن است این حقیقت را زیان‌بخش در نظر بگیرند، ولی من در طی زندگی خویش هرگز چنین توصیه‌ای حکیمانه و سودمندی نداشته‌ام. (ترفند: تظاهر به‌سختی. درنهایت، مطمئنم می‌خواهید ثابت کنید که همه اشتباه کرده‌اند، حتی اگر اشتباه خود را جبران کنند.)

 1. آن‌ها به دیگران حسادت نمی‌کنند

افراد موفق زمانی برای نگرانی در مورد موفقیت یا شکست دیگران ندارند، زیرا تمرکز آن‌ها تنها بر چیزی است که می‌خواهند به دست آورند. حسادت و سایر احساسات منفی را در خود از بین ببرید، زیرا مطمئناً با حذف این احساسات منفی ذهن خود را برای کارهای بزرگ‌تری آزاد خواهید کرد. (ترفند: صحبت کنید و آزادانه کسانی را که تحسینشان می‌کنید، تشویق و تبلیغ کنید، حتی اگر آن‌ها لطف شما را جبران نکنند.)

 1. آن‌ها به‌خوبی به خطر موجود در وقت‌گذرانی به بطالت واقف هستند

قرار نیست تلویزیون را بد جلوه دهیم، اما مطالعات نشان داده است که بین موفقیت و تماشای تلویزیون یک رابطه منفی وجود دارد (وقتی میزان موفقیت افزایش می‌یابد، تماشای تلویزیون نیز کاهش می‌یابد). در حقیقت، کریگ دیوید مدتی پیش قطعه‌ای درخشان در این مورد خلق کرد. همه ما اوقات فراغت زیادی در طول روز داریم؛ افراد موفق به‌جای اتلاف این زمان، درصدد آموزش خود با پروراندن مغزشان هستند.

 1. آن‌ها بر این باورند که سرنوشت ساختگی است

سرنوشت و بخت ماحصل سخت‌کوشی و فداکاری است. ورزشکاران، مدیران عامل و هنرپیشگان موفق “مرخصی نمی‌گیرند” و همواره تمام زمان خود را به بهبود تمام جنبه‌های زندگی خود اختصاص می‌دهند. (ترفند: یک‌باره بار زیادی بر روی دوش خود نگذارید. 7 روز در هفته وجود دارد، پس لقمه‌های کوچک بردارید و سپس اندازه آن را به‌تدریج افزایش دهید.)

 1. آن‌ها مردی در اتاق شیشه‌ای هستند

افراد موفق می‌دانند که چه می‌خواهند و در ذهن خود تجسم می‌کنند که چگونه نقاط قوت و ضعف آن‌ها به نفع یا ضرر آن‌ها خواهد بود. مطمئناً، همه افراد در رابطه بااینکه شکست بخورند، دچار شک و ترس هستند؛ اما افراد موفق دقیقاً می‌دانند که این تنهایی درنهایت آن‌ها را به موفقیت خواهد رساند. در پایان روز، آن‌ها تنها لازم است به خودشان پاسخگو باشند. (ترفند: تنها باشید. نه با تلفن. نه با دوستان. نه با هم‌اتاقی. فقط تنها باشید)

 1. آن‌ها از انتقاد استقبال می‌کنند

هیچ‌کس دوست ندارد که اشتباه کند و موردانتقاد واقع شود، اما انتقادها معمولاً به دلیل اشتباه و کارهای بی‌ارزش و بی‌کیفیت شکل می‌گیرند. افراد موفق به‌جای گرفتن حالت تدافعی به خود و رد فوری نظرات منفی دیگران، به این انتقادها گوش می‌دهند، به آن‌ها توجه می‌کنند و از آن‌ها برای رشد خود استفاده می‌کنند. (ترفند: دفعه دیگر که با انتقادی منفی روبرو شدید، آن را بپذیرید و از آن‌ها به خاطر این انتقاد تشکر کنید. این کار بر نفرت شما غلبه خواهد کرد.)

 1. آن‌ها همواره کار خود را باقدرت تمام می‌کنند

هیچ‌کس، تکرار می‌کنم، هیچ‌کس فوراً موفق نمی‌شود. از محمدعلی گرفته تا مهاتما گاندی، آن‌ها برای دستیابی به موفقیت، سختی‌ها و مشقات زیادی را تحمل کرده و به راه خود ادامه دادند. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، یا نتیجه نهایی چه باشد، ادامه دادن کاری تا زمانی که به پایان برسد به شما کمک خواهد کرد تا اراده خود را برای ریسک کردن، رشد و بهتر کردن خود پرورش دهید. دفعه دیگر، شما در وضعیتی خواهید بود که بدترین منتقد خود می‌شوید، به یاد داشته باشید که “راه تعالی خویشتن پایان ندارد”.

به خود اعتماد داشته باشید، سرتان به کار خودتان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید