۱۳ عادت بد که باید بلافاصله ترک کنید

ایجاد یک روال روتین سودمند به شما کمک می­کند تا در طول روز در بالاترین سطح انرژی خود بوده و بهترین نتیجه را از روز خود بگیرید.

بخشی از ایجاد روال سودمند، شامل حذف فعالیت­هایی است که شما را خسته می­کنند (چیزی که “نقطه ضعف” نامیده می­شود). این امر شامل عادت­های بد شما نیز می­شود.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، عادت­های بد برای شما مضر است – از نظر روحی، جسمی، عاطفی و حتی اجتماعی. گرچه ترک برخی از عادت­های بد نسبت به بقیه دشوارتر است، اما این واقعیت که شما باید از شر آن­ها خلاص شوید تغییری نمی­کند. در ادامه به 13 عادت بد که فورا باید ترک شوند، اشاره می­گردد:

 1. خوردن برای کاهش استرس

من قبلا یک استرس­خوار جدی بودم. به طوری که در مواقع ناراحتی، استرس، ناامیدی و یا حتی خوشحالی شروع به خوردن می­کردم. غذا خوردن من هیچ ارتباطی با گرسنگی نداشت و همه چیز با استفاده از غذا برای پر کردن فضای خالی احساسات من بود.

در حالی که غذا خوردن به من آرامش می­داد، این احساس لحظه­ای بود و بلافاصله بعد از اتمام غذا خوردن از بین می­رفت. در عوض، آنچه را که برای من باقی مانده بود همان خلأ عاطفی بود که باعث می­شد در وهله اول غذا بخورم (ناراحتی یا استرس). کالری دریافتی من به 2000 کالری هم می­رسید که بیش از نیاز روزانه­ام بود و درنهایت از خودم بخاطر داشتن پرخوری استرسی عصبانی می­شدم.

من از آن زمان به بعد بر پرخوری استرسی خود غلبه کردم. من امروز رابطه سالم با غذا دارم؛ به طوری­ که دیگر از غذا به عنوان ابزاری برای پر کردن خلا احساسی خود استفاده نمی­کنم.

 

 1. جویدن ناخن

جویدن ناخن نه تنها از نظر بهداشتی بلکه از نظر اجتماعی نیز پسندیده نیست. این عمل منجر به مشکلات دندانی مانند مال اکلوژن(بدشکلی و تضعیف) دندان­های قدامی می­شود؛ همچنین به طور بالقوه باعث مشکلات معده نیز می­شود و در طولانی مدت منجر به تغییر شکل شدید ناخن ها خواهد شد.

افرادی که ناخن­های خود را می­جوند، تمایل دارند ناخن­های کوتاه­تری نسبت به یک فرد معمولی داشته باشند. پوسته ناخن آن­ها نیز دچار زخم شده و ممکن است سرانجام از بین برود.

برای رفع این مشکل ابتدا در پی این باشید که چه چیزی ناخن جویدن شما را تحریک می­کند. سپس سعی کنید یک عادت خنثی یا مثبت دیگر را جایگزین آن کنید.

به عنوان مثال، اگر هنگام استرس ناخن های خود را گاز می­گیرید، دفعه بعد که استرس داشتید، به پیاده روی بروید یا به موسیقی گوش دهید.

 1. معاشرت با افراد مایوس و منفی نگر

همه ما این افراد را می شناسیم – افرادی که در برابر تمام ایده­ها و اهداف شما نقش وکیل مدافع شیطان را بازی می­کنند. ما در حال حاضر بزرگترین منتقدکننده­ی خود هستیم، بنابراین وجود چنین کسی در کنار ما، هیچ کمکی به ما نخواهد کرد.

با این افراد منفی نگر کمتر معاشرت کرده و زمان بیشتری را با افراد حامی بگذرانید. این افراد در زندگی شما بازخورد سازنده دارند. این امر به افزایش شادی شما کمک خواهد کرد.

 1. بودن

  در کنار افرادی که قدر شما را نمی­دانند

آیا قبلا همه ما در این وضعیت نبوده­ایم؟ سعی در جلب رضایت افرادی دارید که از شما قدردانی نمی­کنند؟ آیا برای بودن در کنار افرادی که در مواقع نیاز کنار شما نیستند، خود را به آب و آتش می­زنید؟

اهمیت دادن به این افراد هیچ بازدهی برای ما ندارد؛ پس باید دورافرادی که برای ما ارزش قائل نیستند، خط بکشیم؛ زیرا این افراد به روح ما آسیب می­رسانند.

وقت خود را با افرادی که قدر شما را نمی­دانند، تلف نکنید و زمان بیشتری را با افرادی سپری کنید که در عوض این کار را انجام می دهند.

مطمئن نیستید که باید از شر چه کسانی خلاص شوید…

 1. سیگار کشیدن

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی مرگ قابل پیشگیری در سطح جهانی است.

فقط در ایالات متحده، سالانه حدود 500000 مرگ به بیماری های مربوط به سیگار کشیدن نسبت داده می­شود. اخیرا در یک مطالعه، تخمین زده شده است که یک سوم مردان چینی به دلیل سیگار کشیدن به طور قابل توجهی طول عمر کمتری دارند! از نظر جنسیتی، سیگاری­های زن و مرد به طور متوسط ​​13.2 و 14.5 سال کمتر زندگی می­کنند – یعنی بیش از یک دهه زندگی….

علاوه براین، سیگار کشیدن باعث پیری زودرس پوست (به عنوان مثال چین و چروک)، زردی دندان­ها، بوی بد دهان و از همه بدتر – به خطر انداختن سلامت افراد اطراف شما، از جمله عزیزان شما می­شود. مطالعات نشان داده است که افراد غیر سیگاری که در معرض دود سیگار هستند، در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط با سیگار کشیدن مستقیم قرار دارند.

 1. نوشیدن بیش از حد الکل

همه ما می­دانیم که نوشیدن بیش از حد الکل برای ما مضر است، اما آیا می­دانید که واقعا چقدر مضر است؟

طبق اعلام موسسه ملی سو مصرف و اعتیاد به الکل، نوشیدن بیش از حد – چه در یک فرصت خاص و چه به مرور زمان – می­تواند به سلامتی شما آسیب جدی برساند. از جمله این مشکلات می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات مغزی: الکل در مسیرهای ارتباطی مغز اختلال ایجاد کرده، فکر کردن و حرکت با هماهنگی را دشوار می­کند.
 • بیماری­های قلبی: کاردیومیوپاتی – کشش و افتادگی عضله قلب، آریتمی­ها – ضربان قلب نامنظم، سکته، فشار خون بالا
 • بیماری­های کبدی: استئاتوز یا کبد چرب، هپاتیت الکلی، فیبروز، سیروز
 • مشکلات لوزالمعده: التهاب لوزالمعده، التهاب و تورم خطرناک رگ­های خونی در لوزالمعده که از هضم مناسب جلوگیری می­کند.
 • انواع مختلف سرطان: دهان، مری، گلو، کبد، پستان

اگر عادت به مصرف زیاد الکل دارید، ممکن است قطع فوری آن سخت باشد. تعداد لیوان­هایی که هر بار می­نوشید را کاهش دهید و به دنبال آن تعداد دفعاتی که در هفته می­نوشید.

در صورت نیاز، از یک گروه AA کمک بگیرید – شما در این کار تنها نیستید. تغییررا از امروز آغاز کنید.

 

 1. خوردن غذای ناسالم (از جمله نوشابه)

غذای ناسالم امروزه در همه جای جامعه ما وجود دارد. از مک دونالد، KFC، Burger King، تا خوردن 24 ساعته غذاهای ناسالم مانند سیب زمینی سرخ کرده، همبرگرهای فرآوری شده و نوشابه­های گازدار که به یکی از اصلی­ترین کالاهای جامعه امروز تبدیل شده است.

اگر فکر می­کنید، “غذای مضر خوشمزه است!”، دوباره فکر کنید:

مطالعه­ای که توسط پل جانسون و پاول کنی انجام شده است، نشان می­دهد که مصرف غذای ناسالم فعالیت مغز را به روشی مشابه داروهای اعتیاد آور مانند کوکائین و هروئین تغییر می­دهد.

“بعد از هفته­ها دسترسی نامحدود به غذای ناسالم، مراکز لذت مغز موش بی حس شدند و به غذای بیشتری برای لذت نیاز داشتند.”

در نتیجه زمانی که در فاصله یک روزه مجددا هوس فست فود می کنید، قطعا تعجب خواهید کرد؟

گرچه ممکن است بلافاصله حذف غذای ناسالم و فست فود به طور کامل از رژیم غذایی ما امکان پذیر نباشد، اما از امروز می­توانیم مصرف غذای بی ارزش را کاهش دهیم. به جای نوشابه، یک آب میوه (آب تازه، نه نوع گازدار) یا آب معدنی را انتخاب کنید. به جای سیب زمینی سرخ شده، به سیب زمینی له شده، سالاد یا برنج روی آورید (امروزه بسیاری از مواد غذایی این امکان را برای شما فراهم می­کنند). به جای گوشت سرخ شده، سراغ یکی از انواع کباب­ها بروید.

در صورت امکان، غذاهای سالم مانند سالاد و غذاهای رسمی را انتخاب کنید. هر قدم کوچک راهی طولانی را طی می کند.

 

 1. خوردن بیش از حد گوشت قرمز

شواهد قطعی وجود دارد که نشان می­دهد، مصرف گوشت قرمز خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می­دهد. شواهد حاکی از آن است که مصرف گوشت قرمز خطر سرطان مری، سرطان ریه، سرطان لوزالمعده و سرطان آندومتر را افزایش می­دهد.

علاوه بر این، برخی مطالعات مصرف مقادیر زیادی گوشت قرمز را با سرطان پستان، سرطان معده، لنفوم، مثانه، سرطان ریه و سرطان پروستات مرتبط دانسته اند!

من شخصا یک گیاهخوار هستم؛ بنابراین گوشت قرمز مصرف نمی کنم، اما برای کسانی که گوشت قرمز مصرف می­کنند توصیه می­کنم…مراقب باشید و مصرف خود را محدود کنید – بهتر است آن را از رژیم خود حذف کنید. صندوق تحقیقات جهانی سرطان توصیه می­کند که مصرف گوشت قرمز را به کمتر از 300 گرم (11 اونس) وزن پخته در هفته محدود کنید، “در صورت انجام هر یک از آنها بسیار کم مصرف کنید”.

 

 1. تماشای بیش از حد تلویزیون

من از هشت سال پیش تماشای تلویزیون را متوقف کردم و هرگز پشیمان نشده­ام. هر چند وقت یکبار تلویزیون را روشن می­کنم تا ببینم چه چیزی نشان می­دهد و سپس آن را خاموش می­کنم؛ زیرا این همان طنز خسته کننده و تکراری است.

تماشای تلویزیون، به ویژه درام­هایی که خوب نوشته شده، می­تواند راه خوبی برای آرام شدن باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که تلویزیون زندگی شما نیست.

هر شب سه ساعت صرف تماشای تلوزیون کردن، زندگی شما را به سمت مسیری بهتر تغییر نخواهد داد. در عوض، از آن زمان برای تاثیر گذاشتن بر زندگیتان و حسابرسی استفاده کنید و در جهت اهداف خود حرکت نمایید.

 

 1. تاخیر داشتن

نه تنها دیر رسیدن به معنای بی احترامی به دیگران است، بلکه به این معنی است که شما همیشه برای رفتن از یک مکان به مکان دیگر عجله دارید؛ شما در واقع شخص مدنظر را بازی می­دهید؛ در این گونه باید از شخصی که ملاقات می­کنید، عذرخواهی نمایید.

دیر رسیدن و وقت نشناس بودن را متوقف کنید؛ به جای آن زودرسیدن را تمرین کنید. هدف را بر این بگذارید که 15 دقیقه زودتر در محل قرار حاضر شوید و کاری را برای انجام در این 15 دقیقه برنامه­ریزی کنید، (یا کاری با زمان بیشتر، برای مواقعی که شخص مقابل دیر می­کند). بنابراین تعصب را کنار گذاشته و در زندگی یک قدم جلو باشید.

 1. بودن در روابط بد

آیا شما همیشه با پسران یا دختران نامناسب رابطه دارید؟ آیا شما تمام وقت­تان را با احمق­ها می­گذرانید؟ خوب، شما ممکن است نتوانید جلوی ملاقات خود با شرکا یا دوستان بد را بگیرید اما مطمئناً می­توانید از ادامه ارتباط با آن­ها، گذراندن وقت با آن­ها یا حتی برقراری رابطه با آن­ها جلوگیری کنید.

من قبلا زمان خودم را روی پسری که برای من چیزی جز بدی نداشت، سرمایه­گذاری کردم. پس از تلف شدن پنج ماه از زمان ارزشمندم، فهمیدم که کل این زمان اتلاف وقت بوده و من لیاقت شخص بهتری را دارم.

 1. سپردن کارها به آخرین لحظه

انجام کارها در آخرین لحظات جالب نیست بلکه طاقت فرسا خواهد بود.

اشخاصی که تا پاسی از شب بیدار بوده و به این روش امتحانات دانشگاه خود را گذرانده­اند، مسیر سختی را انتخاب کرده­اند. این کارنه تنها برای بدن شما مضر است، بلکه از نظر ذهنی نیز مخرب خواهد بود؛ زیرا به طور مداوم در حالت اضطراب به سر می­برند و دائما به این فکر می­کنند که آیا می­توانند کار خود را به موقع به پایان برسانند یا خیر.

روز خود را با یادداشت برداری شروع کنید. به جای وکنش دادن به موعد تحویل کار، با برنامه ریزی مناسب، کارهایی که باید در طول هفته انجام شود را در زمان مناسب، انجام دهید.

با انجام وظایف خود زودتر از موعد، می­توانید از وقت اضافی خود برای برنامه­ریزی در زندگی خود و انجام کارهای بیشتر استفاده کنید.

 1. تمرکز بر نکات منفی

در هر موقعیتی ما دو انتخاب داریم: تمرکز بر مسائل و مشکلات و مواردی که مطابق میل ما نیستند؛ و یا شادی کردن به خاطر مواردی که به خوبی پیش می­روند و تلاش برای بهتر کردن اوضاع.

بسیاری از ما اهمیت انجام مورد دوم را می­بینیم؛ اما در عمل، مورد اول را انجام می­دهیم. اما چرا؟ انتقاد و تمرکز روی نکات منفی آسان است؛ اما به ما قدرت نمی­دهد و محرک ما برای بهترشدن نیست.

یک تغییر ایجاد کنید – من شما را به چالش دعوت می­کنم، به ازای هر برخورد منفی که با آن روبرو شدید، سه مورد خوب را شناسایی کنید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید و در پایان هفته متوجه خواهید شد که اولین غریزه شما مثبت اندیشی است، نه منفی نگری.

نتیجه ی نهایی…

در این مطلب شما 13 عادت رایج بد و عواقب آن را بر روی ذهن و بدن خود را شناختید. خبر خوب این است که شما می­توانید این عادات را کنار بگذارید.

فقط عادت های بد خود را دریابید و پیشنهادات ذکر شده برای ترک آن­ها را قبول کنید. پس از انجام این کارها زندگی خود را سالم­تر و شادتر خواهید یافت!

دیدگاهتان را بنویسید