پولدار بودن با ثروتمند بودن خیلی فرق داره

پولدار بودن با ثروتمند بودن خیلی فرق داره

همه ما به دنبال ثروت هستیم. همه دوست داریم ثروتمند شویم اما ثروت چیست؟ قطعاً کسی نیست که تمایل نداشته باشد ثروتمند شود؛ اما قبل از دست یابی به هرچیز لازم است آن را بشناسیم و راه رسیدن به آن را کشف کنیم. بی‌شک قدم اول در دستیابی به هرچیز شناخت کامل آن است. حال که همه به دنبال کسب ثروت هستیم آیا آن را به‌درستی می‌شناسیم؟

تعریف ثروت چیست؟ ثروتمند چه کسی است؟ آیا تعریف همه ما از ثروت یکسان است؟ آیا منظور همه از دستیابی به ثروت یک چیز است؟ و سؤال مهم‌تر اینکه آیا تعریف درستی از ثروت داریم؟

عموماً منظور افراد از ثروت پول است و وقتی می‌گویند می‌خواهیم ثروتمند شویم منظورشان این است که می‌خواهیم پولدار شویم. معمولاً همه دوست دارند پول دار شوند؛ اما آیا واقعاً پولدار بودن همان ثروتمند بودن است؟

بین این دو کلمه یعنی ثروتمند و پولدار تفاوت زیادی وجود دارد؛ و دقیقاً به همین دلیل است که کسانی که به دنبال ثروت هستند به آن نمی‌رسند چون تفاوت آن با پول را نمی‌دانند و عملاً به‌جای ثروت به دنبال پول هستند. شما تا زمانی که به دنبال پول بدوید به ثروت نمی‌رسید و ثروتمند نمی‌شوید.

شاید بگویید خب در عوض به پول می‌رسند چیزی که در واقع هم به دنبال آن هستند و در عمل به خواسته خود که به دنبال آن هستند می‌رسند، حالا چه فرقی می‌کند که اسمش چه باشد؟ به دنبال پول هستند و برایان تلاش می‌کنند و به آن هم می‌رسند.

اما متأسفانه به پول هم نمی‌رسند. در واقع کسی که ثروت را در پول می‌بیند و به دنبال پول می‌دود نه به پول می‌رسد و نه به ثروت؛ اما چرا؟

نکته بسیار مهم و آنچه اکثراً از آن هستند این است که کسی که ثروتمند نباشد نمی‌تواند پولدار شود و حتی اگر به‌طور اتفاقی این اتفاق بیافتد به‌زودی دوباره پول را از دست می‌دهد.

برای پولدار شدن حتماً باید ثروتمند بود.

شما پیش از آنکه پول دار شوید باید ثروتمند باشید. اگر ثروتمند نباشید و حتی به‌طور تصادفی با بخت آزمایی و یا ارث و یا برنده شدن در بانک و… به هر طریق دیگری پول زیادی به دست بیاورید زمان زیادی نمی‌گذرد که آن پول را از دست می‌دهید و دوباره فقیر می‌شوید. چون پیش از پول دار شدن ثروتمند نشده بودید. بر اساس آمار رسمی بیش از ۸۵ درصد کسانی که در بخت آزمایی مبالغ بسیار بالایی برنده می‌شوند حداکثر سه سال بعد همه آن پول را از دست می‌دهند و دوباره مثل گذشته خود و زمانی که برنده نشده بودند زندگی می‌کنند.

پیش از پولدار شدن باید ثروتمند باشید.

داشتن ذهن و فکر و باور ثروتمند پیش نیاز پولدار شدن است. اگر ثروتمند بودید بدون شک و بدون تلاش و بدون نیاز به دنبال پول دویدن خود پول به سراغ شما می‌آید. قانون طبیعت این است که پول و خوشبختی و رفاه و آسایش و آرامش باید در اختیار افراد ثروتمند باشد و درست به همین دلیل است که اگر ثروتمند شدید نیازی نیست به دنبال پول باشید بلکه بی‌آنکه خود بخواهید پول به دنبال شما خواهد آمد.

پس ذهن و فکر ثروتمند پیش نیاز و لازمه پولدار شدن است. داشتن ذهن ثروتمند آن قدر مهم است که نه به دلیل این که پیش‌نیاز پولدار شدن است باید دنبال آن بود، بلکه دقیقاً و فقط و فقط به خاطر خودش یعنی ثروت باید به دنبال آن بود.

اینجا یک نکته ریز هم وجود دارد. متأسفانه اگر به دلیل اینکه ثروتمند شدن پیش نیاز پولدار شدن است، بخواهیم برای کسب پول به دنبال کسب ثروت باشیم هرگز به آن نمی‌رسیم؛ یعنی اگر هدف نهایی شما کسب پول است نمی‌توانید ثروتمند شوید و حتی اگر پولی را هم به دست بیاورید به دلیل اینکه ذهن و فکر ثروتمندی ندارید به‌زودی آن را از دست خواهید داد.

اما اگر فقط به دنبال ثروتمند شدن باشیم بدون توجه به پول آنگاه معجزه ثروت خود رانشان می‌دهد. بدون اینکه بخواهیم و بی‌اندازه پول وارد زندگی ما می‌شود. اگر روی ذهن و فکرمان کار کنیم و موفق شویم صاحب ذهنی ثروتمند شویم پول راهی دیگر ندارد جز اینکه وارد زندگی ما شود.

شاید مثال ساده‌ای بتواند مسئله را روشن‌تر کند

شاید در اطراف خود کسی را دیده این که در قرعه کشی بانک یا جای دیگر برنده جایزه بزرگی شده باشد. میزان جایزه به‌قدری قابل توجه است که قبل از برنده شدن شخص معتقد بود با داشتن آن مبلغ به‌سادگی می‌تواند زندگی خود را متحول کرده و به قول خودش ثروتمند شود.

اما واقعیت چیز دیگری است. شاید چند ماهی زندگی وی تغییر کند اما به‌سادگی پس از مدتی زندگی او به روال قبل بر می‌گردد و به هیچ وجه احساس ثروتمندی نمی‌کند.

حتی اگر در واقع هم چنین کسی را ندیده‌اید حتماً می‌توانید این داستان را تصور کنید.

حالا برعکس این قضیه را تصور کنید. یکی از افرادی را که خیلی پولدار است و شما به‌خوبی می‌شناسید تصور کنید. حتی از افراد معروف پولدار.

به نظر شما اگر به دلیلی این فرد کل سرمایه خود را از دست بدهد و دقیقاً میزان دارایی او به صفر برسد، بعد از چند سال چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟ قطعاً همه شما قبول دارید که او خیلی سریع می‌تواند مجدد همان ثروت را برای خود رقم بزند و دوباره پولدار شود.

چرا؟

چرا اگر به شخص فقیری مبلغ زیادی بدهیم بعد از مدتی مجدداً به حالت قبلی خود بر می‌گردد؛ و اگر همه سرمایه یک پولدار را بگیریم مجدداً پولدار می‌شود؟

چون مشکل شخص فقیر نداشتن پول نیست بلکه نداشتن ثروت است. به همین دلیل هم حتی اگر به او پول بدهیم باز هم او ثروتمند نخواهد شد و پول‌هایش را هم از دست خواهد داد.

و اما شخص پولدار در واقع به دلیل داشتن ثروت است که پول به دست آورده و جتی اگر پول‌هایش را از دست بدهد اما چون همچنان ثروتمند است مجدداً پول‌های بیشتری به دست خواهد آورد.

در واقع دستیابی به ثروت دروازه ورود پول بی‌اندازه است. باید ثروتمند شویم. تا از مزایای بی‌شمار آن از جمله دریافت بی‌اندازه پول و آرامش و خوشبختی بهره‌مند شویم.

 

 

پس:

 • همه به دنبال پول هستیم نه ثروت.
 • بدون داشتن ثروت نمی‌توان پولدار شد.
 • اگر برای پولدار شدن به دنبال ثروت باشیم نه ثروتمند می‌شویم و نه پولدار.
 • اگر ثروتمند شویم بدون اینکه بخواهیم یا لازم باشد کاری بکنیم پول به مقدار زیاد و خودکار وارد زندگی ما می‌شود.

 

پس باید ثروتمند شویم.

اما ثروتمند شدن کاری سهل و ممتنع است. کاری بسیار ساده و در عین حال سخت.

کاری که از هرکسی ساخته است و برای همه دشوار است.

 

 

 

 

خب حالا چطور باید ثروتمند شد؟

ثروتمند شدن کار بسیار ساده و در عین حال خیلی سختی است. چرا؟

چون ثروتمند شدن یک فرایند درونی است نه بیرونی.

یعنی باید از درون تغییر کنیم. باید باورهای ثروت را درون خود بپرورانیم و باورهای ضد ثروت را تغییر دهیم. این کار کاری زمان بر است. چرا که باورهای ما طی سال‌های طولانی و به‌آرامی شکل گرفته‌اند و تغییر آن‌ها به‌سرعت امکان پذیر نیست؛ اما به‌آرامی که باورهای خود را اصلاح می‌کنیم ثروتمند می‌شویم. در واقع به همان نسبتی که روی باورهای خود کار می‌کنیم و آن‌ها را با باورهای صحیح جایگزین می‌کنیم به همان نسبت هم ثروتمند می‌شویم و به همان نسبت هم پول وارد زندگی ما می‌شود.

پس راه دستیابی به ثروت به همین سادگی است، تغییر و اصلاح باورهای غلط.

اما انجام این کار کمی دشوار است. گاهی یک باور غلط چنان در وجود ما ریشه دوانده و آن‌قدر به آن ایمان داریم که حتی قبول کردن اینکه این باور غلط است غیرممکن است چه برسد به اینکه آن را تغییر دهیم.

و اصلاً به همین دلیل هم نام آن باور است. باور یک دانش نیست. یک احتمال یا علاقه‌مندی نیست که به‌سادگی قبول کنیم که اشتباه است و بتوانیم آن را تغییر دهیم.

باورهای ما با پوست و خون ما طی سالیان دراز و به‌مرور دریافت شده‌اند. عموم باورهایمان را بدون اینکه بخواهیم و یا حتی بدانیم در کودکی و از خانواده و محیط خود دریافت کرده‌ایم.

اگرچه گاهی اوقات یک باور خیلی عمیق تنها با شنیدن یک جمله یا مشاهده یک اتفاق در ما شکل می‌گیرد اما عموم باورهای ما به این شکل نیستند و معمولاً خیلی احتمال کمی دارد که باوری به این شکل ایجاد شود.

 

 • برای ثروتمند شدن باید تغییر کنیم
 • برای تغییر باید باورهای غلط خود را تغییر دهیم
 • باورهای ما طی مدت طولانی ایجاد شده‌اند و برای تغییر آن‌ها مدت طولانی زمان لازم است.

 

 

همه چیز به باورهای ما نسبت به جهان هستی، نسبت به خودمان، به پول به زمان و… بستگی دارد.

کافی است باورهای خود را تغییر دهیم و آنگاه تغییرات بیاورد نکردنی را در جهان بیرون خود ببینیم. کافی است از درون ثروتمند شویم و سپس شاهد ورود بی‌اندازه پول و خوشبختی و رفاه به زندگی‌مان باشیم. تاز مانی که باورهای خود را اصلاح نکنیم و باورهای صحیح نداشته باشیم در حال ارسال این فرکانس به جهان هستی که ما لایق پول و خوشبختی نیستیم. به همین دلیل هم حتی اگر به صور تصادفی پول زیادی را کسب کنیم به سرعتان را از دست می‌دهیم چون باورهایمان و درونمان ما را لایق این پول نمی‌داند.

و بالعکس اگر باورهای خود را اصلاح کنیم و درون خود را ثروتمند کنیمان گاه می‌توانیم لایق‌ترین افراد برای در اختیار داشتن رفاه و پول باشیم و به این صورت است که پول خودش به دنبال ما خواهد آمد چون باید در جایگاه خودش قرار بگیرد و آن جایی نیست جز در اختیار کسی که درون و ذهنی ثروتمند دارد.

پس تنها راه کسب پول و ثروت تغییر و اصلاح باورهای ماست.

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • به مورد بسیار جالبی اشاره کردید.
  این واقعا برای خود من در زندگی اتفاق افتاده است.
  ممنون از اطلاعات مفیدی که درباره کسب ثروت و موفقیت منتشر می کنید

دیدگاهتان را بنویسید