اهمیت تمرکز در موفقیت

مهمترین عامل موفقیت در زندگی و کار چیست؟ نقش و اهمیت تمرکز در موفقیت چیست؟ داستان زیر را بخوانید تا پاسخ خود را بیابید.

روزی در یک نیروگاه هسته‌ای بزرگ مشکل عمده‌ای به وجود می‌آید. این مشکل باعث کاهش تولید انرژی و کارایی و بازدهی نیروگاه می‌شود. تلاش مهندسین نتیجه‌ای نمی‌دهد و بالاخره مدیریت نیروگاه از یکی از بهترین مشاوران کشور در امور ساخت و مهندسی نیروگاه دعوت می‌کند تا مشکل را پیدا کند. مشاور پس از ورود لباس کار را پوشیده و دفتر یادداشت خود را به دست گرفته و شروع به کار می‌کند. دو روز تمام نیروگاه را بررسی کرده و صدها دستگاه را بازرسی کرده و یادداشت برداری می‌کند و محاسبات را انجام می‌دهد.

پس از دو روز او یک ماژیک را به دست گرفته و روی یکی از دستگاه‌ها یک علامت X می‌گذارد. مشاور توضیح می‌دهد که: مشکل این دستگاه است. لازم است که قطعات این دستگاه تعمیر و جایگزین شود تا مشکل برطرف شود.

سپس لباس خود را عوض کرده و به شهر خود برمی گردد. مهندسین نیروگاه آن دستگاه را باز کرده و متوجه شدند که دقیقاً مشکل از همان دستگاه است. دستگاه به‌سرعت تعمیر و قطعات تعویض می‌شوند و نیروگاه مجدداً با توان قبل و بدون مشکل به کار ادامه می‌دهد.

یک هفته بعد مدیر نیروگاه صورت حسابی به مبلغ ده هزار دلار دریافت کرد. اگرچه نیروگاه دارای تجهیزات میلیاردی بود و هزینه‌های آن بسیار بالا ببود اما مدیر نیروگاه از دیدن این مبلغ تعجب کرد. طبق نظر او مشاور صرفاً دو روز در نیروگاه بود و بعد هم یک علامت X روی دستگاهی گذاشته و اعلام کرده که مشکل این است. این مبلغ برای این کار مبلغ زیادی است. بنابراین مدیر طی نامه‌ای به مشاور درخواست کرد که صورتحساب را به تفکیک خدمات انجام شده برای او ارسال کند. چون به نظر می‌رسد ده هزار دلار برای گذاشتن یک علامت X مبلغ زیادی است.

 

Image result for x

چند روز بعد مدیر صورت حساب جدیدی از مشاور دریافت کرد که در آن نوشته شده بود:

یک دلار برای گذاشتن علامت X

و ۹۹۹ دلار برای تشخیص اینکه روی کدام دستگاه علامت گذاشته شود.

این داستان و البته داستان‌های مشابهی که احتمالاً شنیده‌اید مهم‌ترین و برجسته‌ترین اصل مربوط به موفقیت و دستیابی به اهداف را نشان می‌دهد. تشخص محل دست قرار دادن علامت X در هر دوره از زندگی و فعالیت شما عامل اساسی کسب موفقیت و نیل به هدف است.

برای موفق شدن و کسب نتیجه دلخواه، این کاری است که باید در هر برهه و هر لحظه از زندگی خود انجام دهید.

توانایی شما برای پیدا کردن محل درست این علامت می‌تواند به فعالیت‌های شما جهت دهد و باعث پیشرفت روز افزون شما شود. شما باید نقطه اساسی را که باید فعالیت‌ها و تلاش‌هایتان روی آن تمرکز داشته باشد را پیدا کنید. پیدا کردن این نقطه یعنی پیدا کردن جهت زندگی و فعالیت‌ها. وقتی شما در جهت درست حرکت می‌کنید حتی اگر بسیار کند حرکت کنید می‌توانید اطمینان داشته باشید که هرلحظه به هدف نزدیک می‌شوید. برعکس اگر این نقطه را درست پیدا نکنید و علامت را در جای درست نگذارید و یا از آن بدتر اگر اصلاً علامتی نگذارید یعنی جهت درستی برای حرکت ندارید. در این صورت هرچه هم سریع حرکت کنید چون در جهت درست نیستید به هدف نزدیک نمی‌شوید.

همین امروز و همین لحظه تمرکز خود را روی پیدا کردن این نقطه مهم بکنید. به شما قول می‌دهم فعالیت‌هایتان چندین برابر قبل به نتیجه رسیده و موفقیت به شما بسیار نزدیک‌تر می‌شود.

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • پیدا کردن اون نقطه البته مهمه و راحت هم نیست.
    ولی اگر بتونیم همه تمرکزمون را روی یک نقطه بگذاریم خب مسلما موفق می شیم

دیدگاهتان را بنویسید