ترموستات مالی چیست؟

با دانستن ترموستات مالی ، به‌جرئت می‌توانم بگویم و اثبات کنم که تقریباً همه افراد می‌توانند درآمد خود را تا حداقل پنجاه‌درصد افزایش دهند. پس چرا این کار را نمی‌کنند؟ زیرا نمی‌خواهند تلاش کنند. به وضعیت فعلی راضی هستند و نیازمند تلاش بیشتر نیستند. معمولاً برای رفت‌وآمد از تاکسی استفاده می‌کنم. به دلیل نوع کار و مشاوره‌هایی که به افراد می‌دهم ترجیح می‌دهم با افراد زیادی در ارتباط باشم. بهترین فرصت برای این ارتباط زمان‌هایی است که در خودرو می‌تواند تلف شود. با استفاده از تاکسی بیشترین استفاده را از این زمان‌ها کرده و با راننده‌ها صحبت می‌کنم. از راننده درباره درآمد و وضعیت زندگی‌اش سؤال می‌کنم. معمولاً پاسخ‌ها این است. زندگی می‌گذرد. یک لقمه بخورونمیر هست. آن‌قدری هست که زندگی به‌سختی بگذرد. بعد سؤال می‌کنم که آیا پس‌اندازی هم دارند؟ بازهم اغلب پاسخ‌ها این است که با این درآمد کم و هزینه‌های بالا خیر. با این هزینه‌ها دیگر مگر پولی هم می‌ماند که پس‌انداز کنیم. هرچه درمی‌آوریم باید هزینه کنیم تا به‌سختی زندگی بگذرد. چیزی برای پس‌انداز کردن باقی نمی‌ماند.

سؤال بعدی سؤال مهم‌تری است. می‌پرسم آیا هیچ‌وقت پیش نیامده که به مقدار بیشتری پول نیاز داشته باشید؟ مثلاً ماشین خراب شود یا خدای‌نکرده از خانواده کسی دچار بیماری شود. یک اتفاقی بیفتد که نیاز باشد بیشتر از این درآمدی که الآن دارید داشته باشید. تقریباً همه مواردی این‌چنین داشته‌اند.

بله پیش آمده است. سه ماه پیش ماشین خراب شد و چند میلیون هزینه روی دستم گذاشت. همسرم در بیمارستان بستری شد و کلی هزینه عمل او شد. برای فرزندم وسایل یا امکاناتی خریدم که کاری را راه بی اندازد و به‌اندازه چند ماه درآمد من خرج برداشت. هزینه‌های جهیزیه و مراسم عروسی فرزندان و … هم که جای خود دارد.

حالا نوبت به سؤال طلایی می‌رسد. شما که پس‌اندازی ندارید. همه درآمدتان هم که به‌اندازه مخارجتان است. این هزینه‌ها را از کجا پرداخت می‌کردید؟

اینجا پاسخ‌ها جالب می‌شود.

خب بالاخره خدا بزرگ است. یک‌جوری جور شد.

آقا پدرم درآمد. چقدر بدبختی کشیدم و بیشتر کار کردم تا جور شد.

وام گرفتیم. بعد خرد وام را پرداخت کردیم. برای آن مجبور شدم کمی بیشتر کار کنم اما به‌هرحال پرداخت شد.

قرض گرفتیم. بعد طی مدتی با بیشتر کار کردن قرض را پس دادیم.

خب این یعنی این‌که همه این افراد تجربه این را داشته‌اند که درآمد بیشتر از درآمد فعلی خود را داشته باشند. اما اکنون اگر از آن‌ها بپرسی چرا درآمدت بیشتر نیست پاسخ چیست؟ پاسخ این است که چگونه؟ خب من دارم همه کار می‌کنم دیگر چطور درآمدم را بیشتر کنم.

تقریباً همه افراد می‌توانند درآمد خود را تا حداقل پنجاه‌درصد افزایش دهند.

پاسخ به این مطلب در ترموستات مالی است.

ترموستات مالی چیست؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید ترموستات یک وسیله کنترل‌کننده است که در وسایل گرمایی و سرمایی استفاده می‌شود. مثلاً در اتو یا کتری برقی وقتی دما به‌اندازه کافی زیاد شد، و یا آب جوش آمد ترموستات عمل کرده و وسیله را خاموش می‌کند. در کولرگازی هم به همین شکل است. شما درجه هوای محیط را تنظیم می‌کنید. زمانی که دمای محیط به آن مقدار رسید کولرگازی کمتر سرما ایجاد می‌کند و فقط تلاش می‌کند که دما در همان مقدار باقی بماند.

همه ما یک ترموستات در درون خود داریم. البته این ترموستات نه برای دما که برای ثروت است. ترموستات مالی هرکس با توجه به گذشته و میزان درآمد و تفکرات و روش زندگی او روی عدد خاصی تنظیم شده است. آقای راننده تاکسی ترموستات مالی خود را روی درآمد فعلی‌اش تنظیم کرده است. ترموستات مالی او به او اجازه نمی‌دهد که فکر کند که می‌تواند درآمد بیشتری داشته باشد و پس‌انداز کند. از نظر او و به دلیل تنظیم ترموستات مالی او درآمد فعلی تنها میزانی است که می‌تواند کسب کند. وقتی‌که مشکلی پیش می‌آید این درآمد برای آن هزینه کم است. در این شرایط اگر درآمد خود را صرف آن هزینه پیش آمده کند برای هزینه‌های جاری که تنظیم‌کننده ترموستات هستند پولی باقی نمی‌ماند. پس ترموستات مالی به کار می‌افتد. ایده‌ها و فکرهایی برای جبران این کمبود به ذهن او می‌رسد. راحت یا سخت آن‌ها را انجام می‌دهد و کمبود جبران می‌شود. حالا ترموستات مالی او دوباره مقدار درست و تنظیم شده را نشان می‌دهد. بنابراین نیاز به ادامه دادن تلاش نیست. تلاش اضافه رها می‌شود. دوباره با همان درآمد قبل و همان هزینه‌های قبل مطابق با ترموستات مالی زندگی ادامه دارد.

ترموستات مالی شما چقدر است؟

اگر این شخص پس از رفع مشکل پیش آمده به میزان کارکرد قبلی خود برنگردد چه می‌شود. اگر فقط یک‌سوم از تلاشی را که اضافه کرده بود همچنان ادامه دهد. یا حتی اگر فقط ده درصد از آن تلاش اضافه را بازهم ادامه دهد. مطمئن هستم که ده درصد آن تلاش به‌راحتی قابل انجام است. در این صورت وی درآمد بیشتری نسبت به قبل دارد. که می‌تواند آن را پس‌انداز کند. می‌تواند ترموستات مالی خود را تغییر دهد. متأسفانه اکثر انسان‌ها آن‌قدر به این ترموستات تنظیم شده وابسته شده‌اند که هرگز نمی‌توانند پیشرفت کنند. تا زمانی که مجبور نشویم بیشتر تلاش نمی‌کنیم. بعد هم تلاش را رها می‌کنیم. تنظیم ترموستات خود را بررسی کنید.

جالب اینجاست که این ترموستات در جهت عکس هم کار می‌کند. یعنی اگر به‌طور اتفاقی درآمد شخصی به دلیلی زیاد شود هم ترموستات عمل می‌کند. این درآمد با ترموستات نمی‌خواند. بنابراین شروع به انجام هزینه‌های بیشتر و بیشتر می‌کند. هزینه‌ها را با افزایش درآمد افزایش می‌دهد تا این ترموستات دوباره درست کار کند. بیش از هشتاد و پنج درصد برندگان بلیت بخت‌آزمایی در آمریکا بعد از سه سال درست به همان جای قبلی خود برگشته‌اند. آن‌ها یک درآمد هنگفت ناگهانی داشته‌اند. بعد شروع به هزینه‌های هنگفت ناگهانی می‌کنند و به‌مرور این هزینه‌های با درآمد آن‌ها نمی‌خواند و کم‌کم ترموستات مالی کار خود رامی کند و آن‌ها را به همان‌جایی که بودند برمی‌گرداند.

ترموستات مالی ما چطور تنظیم شده است؟ بستگی به سطح انرژی که در آن هستیم دارد. هرچه در سطح انرژی بالاتری باشیم یعنی نگرش درست تری داشته باشیم ترموستات ما روی عدد بالاتری تنظیم می شود. به همین دلیل است که برخی افراد در هرشرایطی و در هر وضعیت اقتصادی دارای زندگی خوب و قابل قبولی هستند. این درحالی است که برخی دیگر در هر شرایطی نمی توانند وضعیت مناسب اقتصادی برای خود ایجاد کنند. با کمی دقت در اطراف خود متوجه می شویم که شرایط اقتصادی جامعه هر تغییری کند وضعیت افراد تقریبا ثابت می ماند. یعنی معمولا با بد شدن وضعیت اقتصادی شرایط آنها افت شدید نمی کند. جالب تر این که حتی با بهبود شرایط اقتصادی هم باز شرایط افراد تغییر زیادی نمی کند. دلیل آن به سادگی سطح انرژی ناشی از نگرش این افراد است.

دیدگاهتان را بنویسید