اصل پارتو چیست و به چه دردی می‌خورد؟

منابع ما همواره محدود هستند. زمان، انرژی و سایر امکانات و منابع ما محدودند. باید از این منابع محدود بیشترین استفاده را ببریم. اصل پارتو به ما کمک می‌کند از کمترین منابع بیشترین نتایج را کسب کنیم.

 

 

ویلفردو پارتو (۱۹۲۳-۱۸۴۸) اقتصاددان ایتالیایی بود. او طی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که ۸۰ درصد زمین های ایتالیا در اختیار ۲۰ درصد مردم است. تحقیقات بعدی او نشان داد که رابطه خیلی بیشتری بین این دو عدد یعنی ۲۰ درصد و ۸۰ درصد وجود دارد؛ مثلاً متوجه شد که در اکثر کار و کسب ها، ۸۰ درصد درآمد از ۲۰ درصد مشتریان به دست می‌آید یا ۸۰ درصد شکایات مشتریان، مربوط به ۲۰ درصد از کل مسائل شرکت است.

 

 

 

مثال‌های دیگر اصل پارتو:

 • در ۸۰ درصد مواقع، ۲۰ درصد لباس هایتان را می پوشید.

 • ۸۰ درصد ورودی‌های یک سایت از گوگل به خاطر ۲۰ درصد از کلمات کلیدی‌اش است.

 • ۲۰ درصد بیماری‌ها در یک جامعه، ۸۰ درصد بودجه بخش درمان را به خود اختصاص می دهند.

 • ۲۰ درصد آن‌چه مطالعه می کنید در ۸۰ درصد از زندگی‌تان به درد می خورد.

 • ۸۰ درصد اختلافات همسران مربوط به ۲۰ درصد از مسائل بین آن‌هاست.

 • ۲۰ درصد از کارکنان یک اداره ۸۰ درصد از کارهای آنجا را بر دوش دارند.

 • ۸۰ درصد آنچه دارید، ناشی از ۲۰ درصد از کارهایی است که انجام داده اید.

 • ۸۰ درصد جرائم در یک جامعه توسط ۲۰ درصد از مجرمان رخ می دهد.

نکته اصل پارتو:

اصل پارتو – یا قانون ۸۰ – ۲۰ – یک قانون کاملاً اثبات شده نیست. یک اصل تجربی و یک قاعده سرانگشتی است. قاعده سرانگشتی بنابر تعریف ویکی پدیا که درست هم است، «قاعده ای است که به صورت تجربی، در مقیاس نسبتا وسیعی صحیح یا قابل اعتماد است، اما لزوماً درستی آن در همه موارد ممکن اثبات نشده است. از این قوانین زمانی استفاده می‌شود که به دنبال یافتن پاسخی تقریبی و سریع برای یک مسئله هستیم و لزوما دنبال جوابی صد در صد دقیق و اثبات شده نیستیم.»

کاربرد اصل پارتو در زندگی:

 • اصل پارتو، یک ابزار و مقیاس کلی به ما می‌دهد. یادمان باشد که حواس مان به پراکنده‌کاری‌هایمان باشد. اگرچه این اصل همیشه و همه چیز دقیقاً درست نیست، ولی در بیشتر امور قابل .مشاهده است.
  مهم‌ترین کار ما این است که آن ۲۰ درصد فعالیت‌های مهم را در زندگی مان پیدا کنیم تا بتوانیم ۸۰ درصد نتایج را از آن‌ها به دست بیاوریم.
  مثلاً در کسب و کار ، بررسی کنیم که کدام مشتریان بیش از سایرین از ما خرید می‌کنند و روی آن‌ها و ارتباط با آن‌ها بیشتر تمرکز کنیم.
 • اگر برای مدتی هرچند کوتاه مثلا چند روز یا چند هفته، خودمان را زیر نظر بگیریم، به‌سادگی خواهیم دید که بسیاری از کارهای ما نتیجه چندانی ندارد و فقط داریم وقت و انرژی هدر می‌دهیم. و البته خواهیم دید که بخش‌هایی از کارهایمان بیشترین نتیجه را دارند. بنابراین بخش های بی نتیجه یا کم بازده را حذف یا بسیار کم رنگ و روی بخش‌های پربازده تمرکز می‌کنیم.

 • پیش از این‌که هرکاری را شروع کنیم و یا کارهایی را که هرروزه و طبق عادت انجام می‌دهیم بررسی کنیم و ببنیم که جزو کارهای ۲۰ درصدی ماست یا ۸۰ درصدی؟

به طور کلی باید زندگیمان را بررسی دوباره‌ای بکنیم و با شناسایی رفتارهای ۲۰ درصدی و ۸۰ درصدی تغییری در روند زندگی خود و رفتارهایمان بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید